Embed

YAPAY ZEKA GERİ ZEKALILIĞA BİLGİ YERLEŞTİRMEKTİR

Felsefe bilmeyenler için gerçek ki 'Bilinen şey bilinen şey'dir.
 
Bu yüzden de bunlar 'Bildiğim tek şey hiçbirşey bilmediğimdir' bilimdışı sözü çok severler.
 
Felsefe bilmemek içinde zeka ne kadar bilimci olursa olsun nicellik içinde yükselir yani nicel zeka bir incirin içindeki incir çekirdekleri gibidir yani incir çekirdekleri ne kadar çoğalırlarsa çoğalsınlar incirin içindedirler ancak bunu anlamazlar, bilmezler.
 
Felsefe bilmemekli bilim cehaletin kibirinden başka şey değildir bence.
 
Yapay zeka diye birşey çıkarmışlar şimdi de.
 
İnsanlar ya da insanlık akıldışı bir tuhaflık içine girdi, 21. yüzyılda. Akıllı olmak ve akıllı olmakla övünmek yerine örneğin akıllı telefonlarla, akıllı arabalarla, akıllı evlerle, akıllı kalemlerle övünüyorlar! Gerçekte bu durum akıldışı özel sektörün insanlığı getirdiği acı, utanç, yoz durumdur çünkü özel sektör için başarı, zirve, övünç yalnızca niceliktir, niceliktedir.
 
Evet şimdi de 'Yapay zeka' diye birşey çıkarmışlar; zeki olmak ve zeki olmakla övünmek yerine onunla övünüyorlar!
 
'Hayatımıza yapay zekalar mı yön verecek?', 'Bizi işe yapay zekalar mı alacak?' falan. Yahu size yapay zekanın yön vermesi demek genelde niceliğin yani zeka dibinin, genelde ise özel sektörün yön vermesi demektir, bunun nesi var övünülecek!
 
Nedir yapay zeka? Nesnelere yani niceliklere yani beyini olmayan şeylere yani gerizekalılığa bilgiler yerleştirmek demek. Yani örneğin çalar saati kurmak gibi. Çalar saat kurduğunuz saatte çalınca sizi yönetmiş ve zeki mi olmuş oluyor?
 
Yani bir de şu tuhaf: Cihazlarda akıl arayanlar örneğin akıllı telefonlar gibi, neden hayatı yönetmekte ya da robotlarda zeka arıyorlar acaba? Çünkü akıl zekadan üstündür ve zekaya göre niteldir.
 
Gerçek ki insanlık özel sektörce felsefe alanından uzaklaştırılıp madde olmanın, nesne olmanın, cihaz olmanın, makina olmanın, robot olmanın dibine götürülüyor.
 
Zeka yerine akıl arayın da biraz olsun bir ilerleme olsun ki daha önünüzde bilim ve felsefe var.
 
Yani yapay zekayı şöyle düşünün: Beyinsiz yani gerizekalı bir kibrit kutusuna almaçlar(sensörler) yerleştirmek ya da bir şiir yazmak.
 
Şunu asla unutmayın: Zekanın doğalı da yapayı da felsefe karşısında böcek gibidir.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 28.3.17/18.42
 
 
 
 
 

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !