Embed

AKP'NİN DERSHANELERİ KAPATMAK OLASILIKLARI

 

Akp dershaneleri kapatacağını söyledi.

Gerçekde ben dershanelerin kapatılmasına karşı değilim; hiç olmamalarından yanayım.

Peki, Akp desrhaneleri neden kapatmak istiyor olabilir?

Önce, Akp’nin gerekçelerini irdeleyelim: Akp’nin gerekçelerinden biri; eğitimde eşitsizlik savı. Yani desrhaneye gidebilen varmış, gidemeyen varmış. Dershaneye gidebilenler, gidemeyenlere göre daha başarılı olduklarından bu haksızlık oluyormuş. Yani Akp’nin savı genelde; eşitsizlik ve haksızlık üstüne kurulu.

Peki bunlar ne denli bilimsel? Dershaneye gidenler başarılı oluyor, gidemeyenler başarısız oluyor, bu da sınavlarda ve eğitimde eşitsizlik, adaletsizlik yaratıyor, diye dershaneleri kapatmak; öğrencileri tümden başarısızlığa tutsak etmekdir(etmektir) mantıksal, felsefel, bilimsel olarak. Yani; başarısız olacak ise tümü başarısız olsun, demekdir. Başarısızlığı seçmek de bilimsel, mantıklı bir seçim değildir.

Öte yandan; sınavlarda ve eğitimde eşitlik istediğini öne süren Akp neden okullarda; okul önlüklerini(üniformalarını) kaldırıp öğrenci giyimlerini serbest bırakdı? Parası olup, bilmem ne mağazasından, bilmem ne markasından giyinen öğrenci ile; işportadan, pazaryerilerinden (pazaryerlerinden), bit pazarlarından giyinen öğrenciler arasındaki eşitsizlik ne olacak?

Yine öte yandan; okullara Kuran, İslamiyet dersi koyup dinsizlik ve öteki dinlerin derslerini, eğitimlerini, kitaplarını koymayan Akp; eşitlik ve adalet peşinde olduğunu nasıl söyleyebilir?

Yine öte yandan; dinli, dinsiz her ölüyü, Müslüman mezarlıklarına gömülmeye tutsak eden Akp; nasıl eşitlikçi ve adaletçi olduğunu söyleyebilir?

Yine öte yandan; şirketler milyonlarca lira aylık kazanç sağlarlar iken asgari ücreti 800 T.L. yapmayı; nasıl eşitlik ve adalet sayabilir?

Anlaşılan o ki Akp eşitlik ve adalet peşinde değildir; bence başka şeyler peşindedir, dershaneleri kapatmak konusunda. Bu konuda üç kuramsal(teorik) düşüncem var: A) Amacı gerçekde dershaneleri kapatmak değil; Türkiye’ye çağırmasına(davet etmesine) karşın gelmeyip Akp’ye cephe aldığını düşündüğü, özellikle Fethullah Gülen’in dershanelerini kapatmak. B) Akp’ye destek vermeyen çevrelerin dershanelerini  kapatmak. C) Fethullah Gülen’in, dershanelerini okula çevirmesini sağlamak ve bu yol ile onu ödüllendirmek.

Dershaneleri kapatacaklarmış, dileyen dershane, okula dönüşebilecekmiş ve devlet de bunun için para verecekmiş. Yahu; iş hanılarında birer katda, sokak aralarında, kiralarda, üç-beş kuruş ile kurulmuş dershaneleri, sahipleri nasıl okula çevirebilir? Hangi iş hanı sahibi; her isteyen dershaneciye, işhanını satar ya da tümden kiralar? Okul açmak, okul çalıştırmak kolay mı? Bunu bence ancak çok zengin tarikatler ve şirketler yapabilir. Türkiye’nin en zengin tarikatçısı kim, en zengin şirketleri kim; bunu herkes biliyor.

Bence, Akp kapatılmalı artık. Yoksa o; beyinleri bilimselliğe, demokrasiye ve özgürlüğe karşı  kapatacak.

 

Necdet Gürçiftçi

Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk-Türkiye bilgesi

10-Eylül-2012

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !